BATTLE ARENA MELBOURNE 8 TOURNAMENT RESULTS AND VIDEOS

Gallery shot Large

Battle Arena Melbourne 8 stomps into the history books as the biggest fighting game event ever in Australia, breaking the record set last year with 815 attendees and hitting a peak of 14,000 concurrent viewers during the Street Fighter V finals, this was the most viewed livestream Aus FGC event ever.

Thanks to all the CouchWarriors staff, event partners, and especially players from across multiple fighting game communities that once again made this a special event.

MATCH RESULTS: We’re excited to share the results from each game below

Street Fighter 5 — Resultssmalllogo_sf5

Bracket: 179 EntrantsCapcom Pro Tour Ranking Event

1. MSJ|Haitani (Necalli)
2. EG|Momochi (Ken)
3. Mago (Karin)
4. RZR|Xian (F.A.N.G)
5. Falco (Chun-Li)
5. Dailou (Ken, Ryu)
7. AWildLLAMA (M. Bison)
7. BKsama (Dhalsim)

9. ToXY (Chun-Li, Vega)
9. Somniac (M. Bison)
9. Erkybomb (Cammy)
9. Sildenafl (Ryu)
13. Yunus (Necalli)
13. Zgnoud (Vega)
13. Like Ross (R. Mika)
13. Streamline|Massi4h (Cammy)

17. KSW|Reepuplzorg (R. Mika)
17. SL|BurnoutFighter (Dhalsim, Ryu, Guile)
17. Rossco (F.A.N.G, Birdie)
17. SpaceGhost (Ken)
17. GodlyEffect (Karin)
17. Zarzob (Dhalsim)
17. X5|Baxter (Chun-Li)
17. Antman (Nash)

25. JSTchan (M. Bison)
25. DeBlob (Laura)
25. IAMSRC (Nash)
25. Hai (Laura)
25. June (Chun-Li)
25. Low Blow (R. Mika)
25. ZeD (Necalli)
25. CARNAGE

Super Smash Bros. Wii U — Resultssmalllogo_ssbwiiu

Bracket: 260 Entrants

1. LLL|Mr. R (Sheik)
2. Abadango (Mewtwo, Diddy Kong)
3. 9B (Bayonetta)
4. Umeki (Peach)
5. Ghost (Bayonetta, Fox, Meta Knight)
5. Waveguider (Greninja, Wii Fit Trainer)
7. Jaice (Olimar, Bayonetta, Mewtwo, Rosalina & Luma)
7. Jezmo (Diddy Kong)

9. MM (Palutena)
9. Nikes (Yoshi)
9. Extra (Mr. Game & Watch)
9. Earl (Ryu)
13. Duon (Fox)
13. Eternal (Cloud, Sheik)
13. Poppt1 (Ness)
13. Boozer (Bowser)

17. JS|Luminescent (Wii Fit Trainer, Bayonetta)
17. Swithi (Sonic)
17. CMK (Sheik)
17. Quen (Ryu)
17. Villyness (Villager, Ness)
17. BigBoss (Marth)
17. JS_Flex (Meta Knight)
17. Ignis (Mario)

25. Peahnuts (Zero Suit Samus)
25. Dmat (R.O.B.)
25. Jollus
25. Dr. Ainuss (Fox)
25. SJ Groose (Fox)
25. Linoone (Peach, Bayonetta, Zero Suit Samus)
25. Revax (Wario, Mewtwo)
25. HydroPimp (Sheik)

Super Smash Bros. Melee — Resultssmalllogo_ssbm

Bracket: 176 Entrants – SD’s Melee Event Report

1. SA|Nick (Marth)
2. SIN|Spud (Marth, Captain Falcon)
3. S.D (Fox)
4. Wibbles (Ice Climbers)
5. Smoking Puppy (Fox)
5. Redact (Falco)
7. MC (Falco)
7. DonB (Fox)

9. Rainbow (Peach)
9. Azri (Marth)
9. Quetzalcoatl (Peach)
9. Skeletom (Captain Falcon)
13. Prolific Kenny
13. ACTJoe (Falco)
13. Kaiza (Falco)
13. Cunchy (Captain Falcon)

17. Sundowns (Marth)
17. Rob
17. Mytus (Sheik)
17. Atticus (Fox)
17. Fess (Falco)
17. Dekar (Captain Falcon)
17. Rad (Sheik)
17. ACTSeb (Marth)

25. Blackshadow (Captain Falcon)
25. Flow Rats (Sheik)
25. RussellTLM (Falco)
25. Macky (Fox)
25. JBirds (Falco)
25. JoeyJoeyJoeJoe (Luigi)
25. GG|Noxus (Samus)
25. JNuts (Falco)

Mortal Kombat X — Resultssmalllogo_mkx

Bracket: 58 Entrants

1. GooGie (Takeda – Shirai Ryu)
2. Wazminator (D’Vorah – Swarm Queen)
3. iFat|Gilbagz (Sub-Zero – Cryomancer)
4. Castiel (Mileena – Piercing, Others)
5. Cabjoy (Quan Chi – Sorcerer)
5. Friendo (Shinnok – Imposter, Kung Jin – Shaolin)
7. Ghost Police (Kotal Kahn – War God)
7. Pan1cMode (Jacqui Briggs – Full Auto, High Tech)

Dead or Alive 5: Last Round — Resultssmalllogo_doa5lr

Bracket: 41 Entrants DOA Battle Royal Qualifier

1. Ebabil (Kasumi)
2. Touko (Hitomi)
3. RGB (Ayane)
4. Tones (Lisa, Brad Wong)
5. Berzerk (Leifang)
5. Borgie 2.0 (Zack)
7. Chickeninmahsoup (Marie Rose)
7. Greycreeze2345 (Nyotengu)

Tekken 7 — Resultssmalllogo_tekken7

Bracket: 49 Entrants

1. Marimo-Hwoarang (Hwoarang)
2. Sukebe (Lili)
3. Go Back|Chand NY (Dragunov)
4. Dion (Shaheen, JACK-7, Kazumi)
5. Rame (Lucky Chloe)
5. Deoxy (Claudio, Heihachi)
7. GamerGrill (Katarina)
7. Aken (Kazuya)

Guilty Gear Xrd Revelator — Resultssmalllogo_ggxrdr

Bracket: 33 Entrants

1. Ando (Faust)
2. Falco (Elphelt)
3. Javi (Jack-O)
4. Popo (May)
5. Nerk (Sol)
5. Giggles (Sin)
7. Tailais (Axl)
7. Julian (Sin)

BlazBlue: Chrono Phantasma Extend — Resultssmalllogo_bbcpe

Bracket: 16 Entrants 

1. Giggles (Ragna)
2. Isorropia (Tager)
3. AwakenedBeing (v-No. 13-)
4. Nerk (Valkenhayn)


Side Tournaments

 

Ultra Street Fighter 4 — Resultssmalllogo_usf4

Bracket: 44 Entrants

1. ToXy (Akuma)
2. Sildenafl (Evil Ryu)
3. AfterDeath (Zangief)
4. Zgnoud (Yun, Rufus)
5. ZeD (Adon)
5. Dailou (Yang, Fei Long)
7. Nike
7. June

Super Street Fighter 2: Turbo — Resultssmalllogo_ssf2t

Bracket: 31 Entrants

1. Kyokugen
2. ToXy
3. Martyken
4. Jarop
5. A1Major
5. CARNAGE
7. Nerk
7. Kisou

Ultimate Marvel vs. Capcom 3 — Resultssmalllogo_umvc3

Bracket: 20 Entrants

1. Streamline|Massi4h (Magneto, Dr. Doom, Phoenix)
2. SL|BurnoutFighter (Spencer, Dr. Doom, Akuma | Morrigan, Dr. Doom, Vergil)
3. 619 (M.O.D.O.K., Dr. Strange, Dante | Firebrand, Dr. Doom, Super-Skrull)
4. Hobobloke (Haggar, Spencer, Hawkeye)
5. Flade
5. Muttons
7. AfterDeath
7. WickD00d

Virtua Fighter 5: Final Showdown — Resultssmalllogo_vf5fs

Bracket: 17 Entrants

1. AlexMD
2. MadeMan
3. Berzerk
4. CrappyVFPlayer


Team Tournaments and Exhibitions

Super Smash Bros. Wii U Doubles — Results

1. Abadango (Meta Knight) & MM (Palutena)
2. LLL|Mr. R (Sheik) & Invisi (Jigglypuff)
3. JS|Luminescent (Wii Fit Trainer) & Jaice (Villager, Peach)
4. BigBoss & TibsBruh

Super Smash Bros. Melee Doubles — Results

1. S.D & Syke
2. Atticus & Splice
3. Sundowns & SIN|Spud
4. Redact & Dekar